Posiadanie ciepłego domu, w którym funkcjonuje sprawny i ekonomiczny system grzewczy, to gwarancja komfortu dla wszystkich mieszkańców. Dlatego w trakcie budowy lub remontu warto zainwestować w odpowiednie ogrzewanie. Sprawnie działający system nie tylko sprawi, że zimą we wnętrzach będzie optymalnie ciepło, ale także Twoje rachunki okażą się znośne. Zapewnią ci to odpowiednio dobrane urządzenia. Jaka moc grzejnika będzie najlepsza?
Moc cieplna grzejnika
Bez odpowiednio dobranego grzejnika na może być mowy o optymalnej temperaturze. Przy wyborze warto kierować się mocą grzewczą urządzenia, która oznacza jaką ilość ciepła może ono oddać do pomieszczenia. Wartość grzejnika powinna być wyższa lub równa zapotrzebowaniu na ciepło. Każde pomieszczenie w domu czy budynku ma je inne, a zależne to jest od jego położenia i powierzchni, ocieplenia bryły, rodzaju dachu, stanu stolarki okiennej. Te elementy generują straty ciepła, które mają ogromny wpływ na temperaturę panującą wewnątrz. Jaka powinna być moc grzejnika, by sobie z tym wszystkim poradzić? Moc grzewczą, która określa wartość mocy cieplnej grzejnika użytego we wnętrzu, określa się na podstawie kubatury każdego z pomieszczeń. Wielkość tę mnoży się przez wartość potrzebną do ogrzania 1 m2. Przyjmuje się, że ta wynosi kolejno:
- ok. 130 – 200 W/m2 – stare domy bez izolacji cieplnej,
- ok. 90 – 110 W/m2 – domy z lat 80. i 90.,
- ok. 50-70 W/m2 – nowe domy, z termoizolacją i energooszczędnymi oknami.
Jaka moc grzejnika jest odpowiednia?
Gdy znasz już zapotrzebowanie na moc grzewczą każdego pomieszczenia, możesz przystąpić do wyborów. Jaka moc grzejnika będzie odpowiednia do Twoich wnętrz? I jakie urządzenia wybrać?
Istotnym parametrem, aby móc to określić, jest czynnik grzewczy. Patrząc na oznaczenia producentów grzejników możesz natknąć się takie dane: 75/65/20oC, gdzie:
- 75 – temperatury wody wpływającej do grzejnika,
- 65 – temperatura wody wypływające z grzejnika,
- 20 – temperatura wewnątrz pomieszczenia.
Podany przykład odpowiada ogrzewaniu w mieszkaniu z ogrzewaniem miejskim, w starym bloku. W nowym budownictwie będzie to 90/70/20oC. Rzeczywista moc grzejników określa także sposób ich podłączenia do instalacji, np. zasilanie dolne potrzebuje o 10% więcej mocy niż zasilanie krzyżowe.
Wybór urządzeń
Gdy wiesz już, jaką moc grzejnika potrzebujesz, aby mieć komfortową temperaturę w pomieszczeniu, pozostało jedynie wybrać i kupić urządzenia. Ze względu na łatwość montażu, niezależność i możliwość sterowania, warto rozważyć zakup i montaż grzejników elektrycznych.