Skontaktuj się z nami już dziś!

Formularz kontaktowy

Jak instalować maty?

W jaki sposób instalować maty grzejne?

Po uważnym zapoznaniu się z instrukcją dołączoną do opakowania powinniśmy dokonać przymiarki "na sucho" maty grzejnej. Dzięki temu będziemy mogli dopasować naszą matę do kształtu pomieszczenia. Dopuszczalne jest rozcinanie siatki - trzeba uważać na przewód grzejny oraz jeśli jest taka konieczność częściowe wyprucie przewodu. Niedopuszczalne jest skracanie mat!

Matę układamy przewodem grzejnym skierowanym do dołu, co zabezpieczy go przed ewentualnymi uszkodzeniami podczas rozprowadzania zaprawy klejowej. Pamiętać należy, aby stosować klej przeznaczony do współpracy z ogrzewaniem podłogowym - charakteryzuje się on zwiększoną plastycznością. Mata powinna być całkowicie zatopiona w zaprawie klejowej.
Do niedawna rynek oferował tylko maty tzw. dwustronnie zasilane - takie, w których przewody zasilające były podłączone do obydwu końców maty grzejnej. W tym wypadku należy pamiętać, aby oba przewody spotkały się w puszce podłączeniowej. Obecnie dostępne są również maty jednostronnie zasilane ELEKTRA MD - dające większy komfort montażu - nie jest istotne gdzie mata się skończy, gdyż zasilanie maty jest podłączone tylko do jednego końca.

Drugim krokiem jest wybranie wykończeń podłogi. Materiały używane na posadzki nie powinny mieć zbyt dużego oporu cieplnego. Oznacza to, że możemy stosować terakotę, gres, marmur, granit, wykładziny dywanowe, wykładziny z tworzyw sztucznych w specjalnym wykonaniu, wreszcie mozaikę dębową. W ostatnich czasach powszechne staje się stosowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego pod panelami i parkietem. Wiąże się to jednak z koniecznością użycia specjalistycznych produktów - np. parkiet z warstwą przeciwprężną.
Krok trzeci to rozplanowanie stałej zabudowy w pomieszczeniach. Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie powinno być układane pod meblami, które stanowią barierę w oddawaniu ciepła. Wyjściem z sytuacji są meble na min. 5 cm nóżkach.

Planując montaż ogrzewania podłogowego powinniśmy pamiętać o zastosowaniu regulatorów temperatury, które pomogą utrzymać odpowiedni komfort i zmniejszą koszty eksploatacji. Elektra oferuje duży wybór w rozmaitych konfiguracjach: od zwykłych wyposażonych w czujniki podłogowe, powietrzne - które tylko utrzymują zadaną temp. aż po wyrafinowane, wyposażone w mikroprocesor, minikomputery, umożliwiające programowanie dobowe, tygodniowe, zliczanie kosztów ogrzewania, same uczące się w jakim czasie podłoga osiągnie zadaną temp.

Podstawowy podział regulatorów na zwykłe i programowalne odnosi się do podziału ogrzewania na zasadnicze i wspomagające. Jeżeli nasza podłoga będzie ogrzewaniem podstawowym należy wybrać regulator zwykły najlepiej z czujnikiem powietrznym. Jeśli decydujemy się na wariant "ciepła podłoga", czyli dogrzewanie wybranych pomieszczeń, lepiej zastosować regulatory z możliwością programowania wyposażone w czujnik podłogowy. Możemy dzięki temu zautomatyzować czasy załączania podłogi (urządzenie nie grzeje gdy np.: nie ma nas w domu).

Jeśli prawidłowo dobierzemy i zainstalujemy, elektryczne ogrzewanie podłogowe będzie ono trwałym, wydajnym i oszczędnym systemem dającym maksimum komfortu przy minimum czynności obsługowo - konserwacyjnych.

 

  kuchnia / łazienka pozostałe pomieszczenia
  powierzchnia  grzejna<3/4 powierzchni całkowitej          
powierzchnia grzejna>3/4 powierzchni całkowitej          
 
ogrzewanie
100W/m2   + +
160W/m2 +    
dogrzewanie
100W/m2 + + +
 
W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt.

-->Maty Grzejne MD 100W/m - jednostronnie zasilane
-->Maty Grzejne MD 160W/m - jednostronnie zasilane
-->Maty Grzejne MG 160W/m - dwustronnie zasilane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl